For excellence in education, sciences and arts

КОИ СА ПОБЕДИТЕЛИТЕ НА 21-ОТО СЪСТЕЗАНИЕ CODE IT?

Състезатели и партньори събра онлайн церемонията по обявяване на победителите от 21-ото издание на международния конкурс по програмиране CodeIT, организиран от Мусала Софт. Официално обръщение към гостите отправи Президентът на Република България Румен Радев, под чиито патронаж се провежда състезанието. Класираният на първо място е Мартин Копчев - 11 клас в ПМГ Габрово, и част от националния отбор по информатика на България.

„Математиката е истинската абстрактна красота, а информатиката позволява да видим тази красота на практика. Скъпи състезатели, вие не сте само създадели на програми и приложен софтуер. Вие сте творци и създавате нов поглед към нашето ежедневие, което е и голяма отговорност. Защото нито една сфера от нашия живот не функционира без дигиталните технологии и развивайки сложни алгоритми вие моделирате обществените взаимоотношения. Бъдете вдъхновяващи професионалисти и добри граждани!“ - сподели по време на онлайн събитието Президентът на Република България.

Проф. Николай Денков, Министър  на образованието и науката, допълни във видеooбръщение: „Вие променяте живота около нас, създавайки нови технологии, които бяха немислими доскоро. Пожелавам Ви не само да бъдете успешни професионално, а също така да бъдете по-добри и максимално полезни на хората около вас.“

Домакин на събитието е Елена Маринова, президент и съосновател на Мусала Софт, която по време на церемонията добави: “Вярваме, че освен с директната си работа, в която изграждаме бъдещето на софтуерната индустрия с клиенти и партньори, сме длъжни да даваме на ИТ общността. В ценностите на Мусала Софт даването е дълбоко заложено. И тъй като във вените ни тече олимпийска кръв, най-силният ни фокус в корпоративната социална политика е елитното образование по информатика. Партньорство, баланс, но никога застой; устойчивост, но и развитие - всичко това е CodeIT.„

Финално Класиране CodeIT 2020/2021:

  • 1. Мартин Копчев - 11 клас, ПМГ Габрово;
  • 2. Антон Анастасов - възпитаник на ПМГ Хасково, завършил Massachusetts Institute of Technology през 2017.
  • 3. Емил Инджев - възпитаник на МГ Русе, III курс в Оксфорд;
  • 4. Деян Хаджи-Манич - 9 клас, МГ Варна;
  • 5. Неманя Майски - 9 клас, гимназия "Велко Петрович", гр. Сомбор, Сърбия;
  • 6. Атанас Димитров - 10 клас, СМГ;
  • 7. Виктор Кожухаров - 12 клас, МГ Русе;
  • 8. Георги Петков - 11 клас, ПЧМГ София;
  • 9. Благойче Павлески - III курс, колеж „Яхия Кемал“, Скопие, Северна Македония;
  • 10. Александър Губица - 9 клас, гимназия "Велко Петрович", гр. Сомбор, Сърбия;
  • 11. Румен Михов - 11 клас, ПМГ Ямбол, възпитаник на Школа Шикови;
  • 12. Ведран Бажич - 10 клас, гимназия "Велко Петрович" в гр. Сомбор, Сърбия;

Класиране младежи:

  • 1. Веселин Маркович - 8 клас, МГ "Д-р Петър Берон“, Варна;
  • 2. Даниел Койнов - 8 клас, ПМГ „Нанчо Попович“, Шумен;
  • 3. Георги Илиев - 9 клас, СМГ „Паисий Хилендарски“;
  • 4. Михаил Михалев - 7 клас, ПМ "Академик Иван Гюзелев", Габрово;
  • 5. Борис Ангелов -  6 клас, СМГ „Паисий Хилендарски“.

От 2012г. Мусала Софт кани и топ гуру в състезателното програмиране, който да изнесе вдъхновяваща лекция за финалистите. Тази година те се срещнаха с Румен Христов - състезател по информатика от България, от град Шумен, 6-ти в световната IOI ранглиста на всички времена, завършил MIT и в класацията на Forbes “30 под 30 за САЩ”. Повече за него ви разказахме тук в рубриката "Проектите на олимпийците" в блог секцията на Сдружение на олимпийските отбори по природни науки

Почетен председател на журито от създаването на конкурса е проф. Красимир Манев - президент на "Международната Олимпиада по Информатика" /IOI/ (2014-2017) и председател на инициативния комитет на Първата европейска младежка олимпиада по

Американска фондация за България - клон България от години насам е спонсор и партньор на състезанието.

***

CodeIT е създаден от Мусала Софт през 2000 г. като национално състезание с медиен партньор водещото тогава ИТ списание PC Magazine. Днес събира стотици участници от България и света. През 2011 г. конкурсът приема нов формат, в който всеки сезон е разделен на два типа състезателни части – СПРИНТ (5+3 задачи) и МАРАТОН (1 задача). Етапите включват “бързи и бавни“ задачи, разпределени в шест задочни кръга. До големия финал достигат 12-те най-добри състезатели през годината. От сезон 2013/2014г.  конкурсът става международен и са въведени Junior задачи за състезатели до 8. клас, изключително важна стъпка за ранното привличане към областта на науките и технологиите. ТОП 5 Junior на всеки сезон участват във финала, включвайки се в отделно младежко класиране.

От 2007 г. конкурсът се провежда под патронажа на президента на Република България. До момента в CodeIT са участвали 2000 + състезатели от 15+ държави. Над 35 човека елитен екип от състезатели и олимпийци по информатика в Мусала Софт  (CSLAB - Computer Science Lab) отговаря за изготвяне на задачите в конкурса - общо 350 за тези 21 години.

Мобилна версия